flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Кримінальне судочинство (КПК України)

Кримінальне судочинство (КПК України)
Кримінальне судочинство - це діяльність органів дізнання, слідчого, прокурора, судді й суду з порушення, розслідування і судового розгляду кримінальних справ, а також із вирішення суддею питань, пов'язаних із виконанням вироку.
Стаття 22 нового КПК України визначає змагальність сторін та свободу в поданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості
 1. Кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом
 2. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.
 3. Під час кримінального провадження функції державного обвинувачення, захисту та судового розгляду не можуть покладатися на один і той самий орган чи службову особу.
 4. Повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, звернення з обвинувальним актом та підтримання державного обвинувачення у суді здійснюється прокурором. У випадках, передбачених цим Кодексом, повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального правопорушення може здійснюватися слідчим за погодженням із прокурором, а обвинувачення може підтримуватися потерпілим, його представником.
 5. Захист здійснюється підозрюваним або обвинуваченим, його захисником або законним представником.
 6. Суд, зберігаючи об’єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов’язків.
Кримінальне провадження в суді першої інстанції здійснюється професійним суддею одноособово, крім випадків, передбачених частинами другою, третьою та дев’ятою ст.31 КПК України 2012 року.
 Кримінальне провадження в суді першої інстанції щодо злочинів, за вчинення яких передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк більше десяти років, здійснюється колегіально судом у складі трьох професійних суддів.
 Кримінальне провадження в суді першої інстанції щодо злочинів, за вчинення яких передбачено довічне позбавлення волі, здійснюється колегіально судом у складі трьох професійних суддів, а за клопотанням обвинуваченого - судом присяжних у складі двох професійних суддів та трьох присяжних. Кримінальне провадження стосовно кількох обвинувачених розглядається судом присяжних стосовно всіх обвинувачених, якщо хоча б один з них заявив клопотання про такий розгляд.
 Кримінальне провадження в апеляційному порядку здійснюється колегіально судом у складі не менше трьох професійних суддів, крім випадків, передбачених частиною дев’ятою статті 31 КПК України 2012р., при цьому кількість суддів має бути непарною.
Кримінальне провадження в касаційному порядку здійснюється колегіально судом у складі не менше трьох професійних суддів, крім випадків, передбачених частиною дев’ятою статті 31 КПК України 2012р., при цьому кількість суддів має бути непарною.
 Кримінальне провадження у Верховному Суді України здійснюється колегіально судом у складі, передбаченому частинами першою та другою статті 453 КПК України 2012р.
Перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами здійснює суд у такому самому кількісному складі, в якому вони були ухвалені (одноособово або колегіально).
Суддя чи склад колегії суддів для розгляду конкретного кримінального провадження визначається у порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 КПК України 2012р.
Кримінальне провадження стосовно службових осіб, які займають особливо відповідальне становище відповідно до частини першої статті 9 Закону України "Про державну службу", та осіб, посади яких віднесено до першої категорії посад державних службовців, здійснюється:
 1) в суді першої інстанції - колегіально судом у складі трьох професійних суддів, які мають стаж роботи на посаді судді не менше п’яти років, а у разі здійснення кримінального провадження щодо злочинів, за вчинення яких передбачено довічне позбавлення волі, за клопотанням обвинуваченого - судом присяжних у складі двох професійних суддів, які мають стаж роботи на посаді судді не менше п’яти років, та трьох присяжних;
 2) в апеляційному порядку - колегіально судом у складі п’яти професійних суддів, які мають стаж роботи на посаді судді не менше семи років;
 3) в касаційному порядку - колегіально судом у складі семи професійних суддів, які мають стаж роботи на посаді судді не менше десяти років.
 У разі якщо в суді, який згідно з правилами підсудності має здійснювати кримінальне провадження, неможливо утворити склад суду, передбачений цією частиною, кримінальне провадження здійснює найбільш територіально наближений суд, в якому можливо утворити такий склад суду.
 Кримінальне провадження щодо розгляду стосовно неповнолітньої особи обвинувального акта, клопотань про звільнення від кримінальної відповідальності, застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, їх продовження, зміну чи припинення, а також кримінальне провадження в апеляційному чи касаційному порядку щодо перегляду прийнятих із зазначених питань судових рішень здійснюються суддею, уповноваженим згідно із Законом України "Про судоустрій і статус суддів" на здійснення кримінального провадження стосовно неповнолітніх.
 У разі якщо таке кримінальне провадження має здійснюватися судом колегіально, головуючим під час судового розгляду може бути лише суддя, уповноважений згідно із Законом України "Про судоустрій і статус суддів" на здійснення кримінального провадження стосовно неповнолітніх.
 
 
Порядок і строки апеляційного оскарження судових рішень суду першої інстанції по кримінальним справам
Апеляція на вирок, ухвалу чи постанову суду першої інстанції, якщо інше не передбачено КПК України, може бути подана протягом п'ятнадцяти діб з моменту їх проголошення, а засудженим, який перебуває під вартою, - в той же строк з моменту вручення йому копії вироку (ст.349 КПК України).
Апеляція на ухвалу чи постанову судді, а саме: про відмову в застосуванні заходів безпеки або про їх скасування (ст. 52-5 КПК України), про обрання запобіжного заходу (ст.165-2 КПК України), про продовження строків тримання під вартою (ст.165-3 КПК України), про відмову в проведенні обшуку (ст.177 КПК України), про направлення обвинуваченого на стаціонарну експертизу (ст. 205 КПК України), про тимчасовий арешт особи (ст.462 КПК України) та про екстрадиційний арешт (ст. 463 КПК України) подається безпосередньо до апеляційного суду протягом 3 діб з дня їх винесення.
Апеляція на постанову судді про відмову в порушення кримінальної справи (ст.236-2 КПК України), про закриття справи (ст.236-6 КПК України), про порушення кримінальної справи (ст.236-8 КПК України) та про видачу особи - екстрадицію (ст.468 КПК України) - подається протягом 7 діб з дня їх винесення.
 
У разі пропуску строку на апеляційне оскарження з поважних причин особи, які мають право на подання апеляції, можуть заявити клопотання перед судом, який постановив вирок чи виніс ухвалу, постанову, про відновлення пропущеного строку (ч.2 ст.353 КПК України).
За результатами розгляду клопотання суд виносить ухвалу, постанову, якою відновляє пропущений строк або відмовляє у його відновленні і визнає апеляцію такою, що не підлягає розгляду (ч.4 ст. 353 КПК України).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ЗРАЗОК ЗАЯВИ
про видачу копії судового рішення
по кримінальній справі
 
 
 
 
Широківському районному суду
Дніпропетровської області
 
___________________________
(ПІБ заявника)
 
__________________________
(адреса проживання,телефон)
 
 
 
 
 
 
ЗАЯВА
 
 
Прошу видати копію вироку (постанови) суду від «___» ___________ ______ року по справі за обвинуваченням _____________________________ за ст. ________ КК України.
                                                          (ПІБ особи)
 
 
 
Дата                                                                         Підпис    
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ЗРАЗОК ЗАЯВИ
про видачу матеріалів кримінальної справи для ознайомлення
 
 
 
 
Широківському районному суду
Дніпропетровської області
 
___________________________
(ПІБ заявника)
 
__________________________
(адреса проживання,телефон)
 
 
 
 
ЗАЯВА
 
            Прошу видати кримінальну справу по звинуваченню ____________(П.І.П.) для ознайомлення з матеріалами справи, (протоколом судового засідання).
 
 
Дата                                                                           Підпис    
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ЗРАЗОК ЗАЯВИ
про видачу виконавчого листа
 
 
 
 
Широківському районному суду
Дніпропетровської області
 
___________________________
(ПІБ заявника)
 
__________________________
(адреса проживання,телефон)
 
 
 
ЗАЯВА
 
            Прошу видати виконавчий лист по кримінальній, справі _______________________ про стягнення з ___________(П.І.П.) на мою користь___________________________________
                                                                                                                 (матеріальної,моральної шкоди, та інш.)
 в сумі _____________,  для предявлення його до виконання.
 
 
 
Дата                                                                                   Підпис             
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Зразок заяви на побачення
 
 
 
Широківському районному суду
Дніпропетровської області
 
___________________________
(ПІБ заявника, ким являється
підсудному(-ній)/засудженому(-ній))
 
__________________________
(адреса проживання,телефон)
 
 
 
 
ЗАЯВА
 
 
Прошу дати дозвіл на побачення з підсудним (-ною) / засудженим (-ною) ПІП, дата народження з ким являється ПІП на _____________ (яке число).
 
 
 
Додаток: копія паспорту.
 
 
 
 
Дата                                                                         Підпис